четвртак, 11. октобар 2018.

Bosanska (i Hercegovačka) izborna drama – vol 2018

 Samu analizu izbornih rezultata i broj osvojenih glasova ostavljam za kasnije – kada CIK objavi zvanične rezultate. Iz iskustva ranijih izbora to saopštavanje rezultata će biti tamo sredinom novembra…

Da se osvrnemo sada na ono što znamo

1.     SEKS = EMOCIJA x TEHNIKA

Svi koji su išli na moje seminare znaju za ovu definiciju. Na ovo dolazi slajd da je isto i sa političkim kampanjama. Emocija = poruka Tehnika = organizacija stranke. 

I u ovim izborima ova formula je potvrđena. Stranke, većina njih, su imale emociju ali je malo njih sem onih najbrojnijih (SDA, SNSD, HDZ BiH) imalo organizaciju. I one su na tu organizaciju i dobile izbore. Rekao bih – skoro bez emocije.

Na drugoj strani – po pravilu – odličnu emociju je i ovoga puta – razvila Naša stranka. Sa boljom organizacijom, jer gotovo da ne postoje u malim sredinama, na sledećim izborima mogu biti ključ svih nivoa vlasti. 

2.     IZBORNI DAN

Oduvek sam govorio da je Izborni zakon u BiH pristojan jer nigde nije idealan. U celoj BiH problemi nastaju sa početkom brojanja glasova. Izbori se tada dobijaju i gube bez obzira na kampanju. Stranke sa manje članova ne mogu da pokriju sva biračka mesta kontrolorima i posmatračima i nastaje haos. Siguran sam da nisu bugarski vozovi, višestruko glasanje a ni glasanje putem pisama odlučivali izbore. Brojanje glasovaje kritično mesto na svim izborima u BiH.

Upravo zbog toga mislim da malobrojnije (ne male) stranke moraju ujediniti i predložiti novi izborni zakon koji će izmeniti nekoliko stvari:

-      Štampanje osetljivog biračkog materijala – pogotovu biračkih listića. Naučen sam u raznim izbornim procesima da ne verujem. Nikome i ni jednim povodom. Pogotovu ne kada onaj ko vrši vlast ima mogućnosti da nešto odradi što je na ivici zakona. Danas se u oba entiteta birački materijali štampaju u firmama za koje mnogi tvrde da su bliske vlasti. To otvara mogućnosti za razne malverzacije i sumnjičenja. Eto prilike za EU ili druge donatore zabrinute nad sudbinom demokratije u BiH. Donirajte štampanje glasačkih listića i imajte potpunu kontrolu nad tim procesom. Jednostavnom stvari kao što je izbor papira sprečiće se mnoge zloupotrebe.

-      Identifikacija birača. Sada se identifikacija birača radi ručno. Dokument sa slikom i to je to. Potpuno sam ubeđen da je najjednostavniji čitač otiska prsta dovoljan za bolju identifikaciju birača i sprečavanja dvostrukog glasanja. Ukoliko je sistem umrežen – prevara kao što je dvostruko glasanje ili glasanje umesto nekog će gotovo nestati.

-      Skener – brojač na glasačkoj kutiji koji broji svaki ubačen listić. Veći broj listića u kutiji od broja birača na čitaču – eto automatski razloga za poništavanje izbora. Sistem je naravno automatizovan i ne može doći do štelovanja rezultata.


3.     BROJANJE GLASOVA

Rekoh odmah na početku da najveći problemi na izborima u BiH nastaju prilikom brojanja glasova. Najveće prevare kada ih ima – upravo se tada dešavaju. Zbog toga bih predložio u novom zakonodavstvu da se uvede jedinstveno brojanje. Zapečaćene kutije se nose na jedno mesto i tu se broje pod nadzorom ljudi iz stranaka. Primer za Banjaluka/Sarajevo. Sve kutije sa svih biračkih mesta se prevezu na jedno mesto. U Banjaluci u Borik a u Sarajevu u Skenderiju. Odgovorni za prevoz policija i predsednik na BM. Predaju se na ulazu uz zapisnik da su stigli neoštećeni. Taj koji ih je primio nosi u prolazni magacin – koji je opet pod video nadzorom i policijskom zaštitom. Kada dodju na red – nose se brojačima. Nad brojačima je video kamera koja snima kompletan proces brojanja. Sa tribina nadziru sve zainteresovane stranke. Zapisnik po obavljenom brojanju se postavlja odmah na sajt CIK-a i dostupan je svima. 


PRIMER: Brojanje u Ujedinjenom kraljevstvu - https://www.youtube.com/watch?v=vOMlxtvPeWU



Sve ovo može i mora da se reši odmah po uspostavljanju novoizabrane vlasti. Ne može se u ovaj postupak ulaziti 3 meseca pred izbore.